Duvarlarda Ses Yalıtımı

İki Tabakalı Yapı Konstrüksiyonlarında Yalıtım

Duvarda ses yalıtımı günümüzün en önemli konusudur.Tek tabakalı yapı malzemelerinde, kalınlık iki kat arttıkça, ses geçiş kaybı 5dB artar. 100 mm kalınlığındaki tuğla duvarın ses geçiş kaybı 40 dB’dir. 5 dB’lik bir artış için 200 mm kalınlığında tuğla duvar gerekmektedir.

Eğer, yapı paneli arasında iç hava boşluğuna sahip şekilde iki ayrı tabakaya ayrılacak olursa, elde edilecek olan ses geçiş kaybı, aynı kalınlığa sahip tek tabakalı panelden daha fazla olacaktır.

Çift tabakalı duvarlar ikiye ayrılır:

  • Kendi kendini taşıyan hava boşluğu ile ayrılan duvarlar,
  • Kendini taşıyan duvarın önünde hava boşluğu ile birlikte ayrılan

Duvar Ses Yalıtımında Frekans Etkileri

Çift tabakalı duvarlarda hava boşluğu ne kadar fazla ise rezonans frekansı o kadar düşük olur, sonuç olarak duvarın yalıtımı daha fazla olmaktadır. Bu rezonans frekansı iki katmanlı tabakaların hava boşluğu ile ayrıldığı malzemelerde etkili olmaktadır. Duvarın ön yüzü ile arka yüzü örnek olarak verilebilir.

Çift tabakalı duvarlar mükemmel ses yalıtımı sağlamaktadır.Bunun nedeni ağır katmanları ve hava boşluğu ile ayrılmalarıdır. Uygulamada, iki bloğu katı bağlantı yapmadan inşa etmek çok zordur. Her zaman, bir sürü noktalardan, kiriş-döşeme-tavan-strüktürün bazı noktalarında, ses enerji geçişi olmaktadır. Geçen ses enerjisine, yanal iletim denilmektedir, ciddi ölçüde yalıtım etkisini etkilemekte ve bozmaktadır. Esnek bağlantı elemanları, döşemede ve tavanda fiziksel kesinti yapılması ve bitişik duvarlar yanal geçişi azaltmak için gereklidir.

Çift tabakalı bir konstrüksiyon oluşturmak için, iki yapı malzemesi birbirinden bir hava boşluğuyla ayrılmalıdır.

2-1

Alçı panelin kullanıldığı duvarlar ise tuğla duvarın kullanıldığı duvarlara göre yüksek ses azaltma değerlerine sahiptir. Alçı paneller özellikle yüksek frekanslarda etkilidir.

4-1
duvarda ses yalıtımı

Yalıtımda Boşlukta Gözenekli Ses Yutucu Malzeme Kullanmanın Önemi

İki tabakalı yapı konstrüksiyonlarının ses geçiş kaybı  – frekans bağıntısında, ek olarak başka bir rezonans çukuru oluşur.Boşluğun genişliği azaldıkça sertliği artar ve rezonans daha yüksek bir frekansta oluşur. Boşluğun artırılması, daha çok frekanslarda rezonans oluşturur.

Rezonansından kaynaklanan çukurun etkilerini azaltmanın yolu ;boşluğa açık gözenekli bir ses yutucu lifli malzeme koymaktır. Yalıtım için duvardaki ya da döşemedeki boşluğa eklenmelidir.Bu Rw değerini artmaktadır.

Feltbi Polyester Elyaf Keçe gibi nefes alabilen malzemeler bu amaca uygundur. Kapalı hücreli malzemeler, expande polistren gibi, sesi iyi yutmadığı için bu amaca uygun değildir.

https://www.feltbimarket.com/ses-yalitim-yonetmeligi

feltbi-ses-blog-duvar
duvarda ses yalıtımı
5-1
duvarda ısı ve ses yalıtımı
Talep Formu
close slider

E-posta ve telefonla bilgilendirilmeyi kabul ediyorum.*
Gizlilik Sözleşmesi'ni okudum onaylıyorum.*