Yeşil Çatı
Isı Yalıtımı

RAKİPSİZ

ŞAP ALTINDA DAHA İYİ BİR SEÇENEK YOK

%100 TÜRK MALI

https://www.feltbi.com/wp-content/uploads/2022/04/sap-alti.jpg

Yeşil çatı ısı yalıtımı günümüz koşullarında pek çok ülkede en önemli konu olarak gündemdedir. Küresel iklim krizi ,iklim değişiklikleri sorunları ile tüm dünya savaş vermeye çalışıyor. Biz de ülke olarak gelecek nesillere yaşayabilecekleri bir dünya bırakmak için elimizden geleni yapıp, doğa dostu, geri dönüştürülebilir yalıtım malzemeleri kullanmaya çalışıyoruz.

YEŞİL ÇATI ISI YALITIMI NEDİR?

Yeşil bir çatı, genellikle su geçirmez bir membran, drenaj tabakası ve ısı yalıtımın sağlanması ile bitki örtüsü ve toprak tabakasının oluşturulması sonucu bina çatılarında yer almaktadır. Yeşil çatılar, geleneksel çatılara göre daha yüksek başlangıç maliyetlerine sahiptir. Ama kullanım sonrası binaya sağladığı birçok faydası mevcuttur.

*Aşırı ısınmayı önleyerek bina soğutma yüklerinin azaltılması,

* Isı yalıtımının sağlanması,

*Yağış miktarını koruyarak yağmur suyu akıntısının kontrol altına alınması,

*Estetik ve çevreci görüntünün  sağlanması,

* Binalarda gürültü denetiminde ,ses yalıtımında başarı sağlaması

Çatılar, doğal toprak ortamlarına göre sınırlı bakım ve gelişim imkanı sunacağından, bitkilendirme için seçilecek bitkisel ortam da önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yeşil çatı sistemleri tasarlanırken çevreye ve binaya ilişkin birtakım özelliklerin göz önünde bulundurularak uygulama yapılması gerekir. Bu kriterler aşağıda sıralanmaktadır.

  • Binada kullanılacak yeşil çatının cinsi,
  • Yapının statik yük kapasitesi,
  • Ortamın kök tutma özelliği,
  • Su tahliyesi, eğim, teras olarak kullanılabilirliği,
  • Ortam şartları,
  • Hava koşulları,
  • Yeşil çatı bakım şartları,
  • Bağlantı elemanları
  • Isı yalıtım malzemesinin seçilmesi izoBOZZ keçeler yeşil çatı ısı yalıtımında özellikleri nedeni ile en başarılı üründür.

 

Yeşil Çatı Uygulama Yöntemleri

Yeşil çatı kavramı; çatı yüzeyindeki her türlü bitkilendirme amaçlı uygulamayı içermekte olup; özel olarak yerel, sosyal ve ekolojik faydaları en üst seviyede sağlayıp dengelemek üzere dizayn edilen, yüzey alanının su, toprak ve bitkisel unsurlarla kaplı alanını ifade etmektedir. Yeşil çatı sistemlerinin içinde kök koruyucular, su tutucular, drenaj katmanı, filtreleme katmanları ve bitki yetişme ortamı bulunur.

Yeşil Çatı ısı yalıtımı yeşil çatılar yapılırken dikkat edilmesi en önemli konulardan biridir. Ekolojik açıdan yeni bir araç olarak çatı bahçeleri, geleneksel konvansiyonel çatıları, mevcut binaların yapısında minimum değişikliklerle ya da çatıda hiçbir değişiklik gerektirmeden, minimum düzeyde bakıma ve sulamaya ihtiyaç duyan bitkilerden oluşan gerçek bir canlı örtüyle kaplamak olarak da tanımlanabilir.

Özellikle son yıllarda  gelişmiş ülkelerde ve Türkiye’de yeşil çatı uygulamaları yaygınlaşmıştır. Bitkiler ile oluşturulan bu sistemler; çatıda kullanılacak olan bitkilerin türlerine ve bitkilerin optimal bir şekilde yaşamaları için gereken alt sistem elemanlarının niteliklerine göre 3 gruba ayrılabilmektedir:

1. İntensif (yoğun bitkilendirilmiş) çatı sistemleri
2. Ekstensif (yüzeysel bitkilendirilmiş) çatı sistemleri
3. Yarı İntensif (yarı yoğun bitkilendirilmiş) çatı sistemleri

Bu sistemleri oluştururken alt katlarda oluşabilecek yoğuşma farkları sorunlarına engel olmak için izoBOZZ Keçe ısı yalıtım malzemeleri kullanılır. izoBOZZ Keçe %100 polyester elyaftan yapılmış olmasının avantajları sayesinde projelerinizde her türlü mekanda uygulanabilmekte ve %100 müşteri memnuniyeti ile ürünümüzün başarısı gözler önüne serilmektedir.

FZ-03 350gr/m2 (3mm~) İzobozz Keçe

FZ-05 500gr/m2 (5mm~) İzobozz Keçe

FZ-07 700gr/m2 (7mm~) İzobozz Keçe

FZ-10 1000gr/m2 (10mm~) İzobozz Keçe

FZ-15 1000gr/m2 (15mm~) İzobozz Keçe

FZ-20 1500gr/m2 (15mm~) İzobozz Keçe

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Isı Yalıtım

Yeşil Çatı
Uygulama Bilgileri

Şap atılmadan önce yüzey temizliği yapılır.

Yüzeydeki bozukluklar izobozz keçenin serilmesine engel değildir.

İzobozz keçe zemine boşluk kalmayacak şekilde yan yana serilir.

Yeşil Çatı Isı Yalıtımı AVANTAJLARI

Farklı türde tasarlanan yeşil çatıların temel amaçları, çevresel ve ekonomik açıdan avantajlar sağlanmasıdır. Yeşil çatılar, kış mevsiminde ısı yalıtımı sağlarken yazın ise ısı perdesi işlevi ile sıcaklara karşı koruma sağlar. Bitkiler ve hayvanlar için geçici ve daimi habitat alanları oluşmasına olanak sağlar. Kullanım alanına göre yeşil çatı yüzeyleri, dolaşma, oturma, yemek yeme, spor yapma, toplanma gibi birçok sosyal aktivite alanı olarak da kullanım alanı sağlar.

Yeşil Çatı Isı Yalıtımı AVANTAJLARI

Çevre ve Yapıda Gürültüyü Azaltır: Yeşil çatı gürültüyü emerek azaltır. Alçak frekansları toprak, yüksek frekansları bitki örtüsü bloke eder. 12 cm toprak kalınlığı 40 db; 20 cm toprak kalınlığı ise 46 db ses yalıtımı sağlamaktadır. Bahçe çatılar, hem yapıyı gürültüden korur hem de çevrenin gürültüsünü azaltır.

Yeşil Çatı
Üretim

Her insanın bir hikayesinin olduğu gibi bizim ürünümüzün de bir hikayesi vardır.

Aslında hikaye taa ninelerimize kadar ulaşmaktadır. Ninelerimiz kalın yumaklardan şişlerle incecik yelekler örüp bizi soğuktan koruyorlardı. Doğal, hafif harika çözümler bulmuşlardı.

Şimdi biz neler yapıyoruz. Ninelerimizin yumaklarını elde etmek için, PET şişeleri toplayıp, onları belirli sıcaklıklarda eritip ,içinden elyafları çekip ki bunlar polyester elyaf olarak adlandırılır belirli işlemlerden geçirdikten sonra bunları şişlerle değil de non woven teknolojik makinalarla birbirine iğneleyerek bir nevi çelik bağlantılar oluşturup, 1-1,5 metre kalınlığındaki bir ham maddeden incecik ürünler çıkarıyoruz. Aynı kalın bir yumaktan çıkan incecik yelekler gibi.

Ürünlerimiz polyester elyaf özelliği taşıyor. Siz aslında bizim ürünlerimizi her yerde kullanıyorsunuz asla yabancısı değilsiniz. Arabanızın tüm aksamlarında, çocuk bezlerinde, ev tekstilinde, montlarınızda, spor kıyafetlerinizde, maskelerde vb. Biz sadece ne yaptık. Bu kullandığınız ürünlerin insana, çevreye dost olmasının önemini bilerek bu ürünleri inşaat sektörünün de hizmetine sunduk.

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için geri dönüşümün önemini bilerek malzemelerimizi %100 geri dönüştürülebilir, çevreye ve insana zarar vermeyecek şekilde sizlerin kullanımına sunarak bizimde katkımız olmasını istedik.

Hep beraber daha bilinçli, daha yaşanabilir bir Dünya için el ele verelim istedik.

https://www.feltbi.com/wp-content/uploads/2022/04/Sap-Alti-Urun-Tanitimi-Feltbi.png


Genel Ürün ve Özellikleri

İZOBOZZ 7 MM 10 MM 15 MM 20 MM
Isıl iletkenlik λ W/mk 0, 0336 0,0357 0, 0342 0,0334
Darbe sesi azaltımı Db 29 29 29 29
Çekme dayanımı kPa 35 80 31 61
Su buharı difüzyon direnci μ 1,1 1,2 1,1 1,1
Kısa süreli su emme kg/m2 1,6 1,5 2,1 2,1
Yangına Tepki Sınıfı Bs1d0 Bs1d0 Bs1d0 Bs1d0
Ortalama yoğunluk kg/ m3 100 100 66 75
Ortalama ağırlık gr/ m2 700 1000 1000 1500
Kullanım sıcaklığı °C ± 150 ± 150 ± 150 ± 150
Boyutları m X m 1×20 1×15 1×15 1×3
Bayındırlık Poz Numaraları 10.330.3561 10.330.3562 10.330.3563 10.330.3564
İletişim Bilgileri
BİZİ TAKİP EDİNFeltbi Sosyal Medya
İletişim Bilgileri
BİZİ TAKİP EDİNFeltbi Sosyal Medya

Copyright ©2022 Feltbi. All rights reserved. Powered by Feltbi Biçer Mimarlık & Designed by Feltbi

Copyright ©2022 Feltbi. All rights reserved. Powered by Feltbi Biçer Mimarlık & Designed by Feltbi

Translate »