Taşyünü Malzeme

Taşyünü malzeme Tanımı

Volkanik kayaçlardan tedarik edilen minerallerin çok yüksek sıcaklıklarda eritilip elyaf haline getirilmesiyle üretilir. Taşyünü malzeme, uygulandığı yapılarda ısı ve ses yalıtımı sağlar. Ayrıca yangına karşı çok dayanıklı ve su iticiliğiyle iyi bir yalıtım malzemesidir. Bir yüzeyi alüminyum folyo veya cam tülü kaplı taşyünü levhadır.

malzeme özellikleri:

Isı iletkenlik değerinin çok düşük olması onu iyi bir ısı yalıtım malzemesi yapmaktadır. Isı iletkenlik değeri yaklaşık 0,035 – 0,040 W/mK aralığındadır. Özellikle ısı direnci yüksektir ve -50/+1000 oC aralığında kullanılabilmekte olan bir malzeme olarak yanmaz malzeme sınıfındadır.  Taş yünü hem soğuk hem de sıcaktan koruyan mükemmel bir ısı yalıtımı malzemesidir. Taş yünü izolasyon sistemleri, ısıtma ve soğutmada yüksek enerji tasarrufu sağlamakta , ayrıca binalarda iklimsel konforlu koşullar sunmaktadır.

Ateşe Karşı Dayanıklılık

Taşyününün en önemli özelliklerinden biri 1000°C üzerindeki ısı karşısında dayanıklılığıdır. Düzgün uygulandığı taktirde taş yünü, insan hayatını kurtarmaya gerekli olabilecek değerli dakikaları kazandıracak yangın güvenliği vazifesi görmektedir. Taşyünü ile mantolama yapılan yapılar, yangına karşı güvenlidir, zira taşyünü yangının başlayıp yayılmasını önlemektedir.

Ses Titreşim ve Emiciliği

Taşyünü, yalıtımının içinden geçen ses titreşim enerjisini sıcaklığa dönüştürmektedir. Taşyününün çapraz geçişli sayısız elyaftan oluşan yapısı, tümüyle titreşimleri etkisiz hale getirmektedir. Bu benzersiz fibröz elyaf yapısı taş yününü en iyi ses emici inşaat malzemelerinden biri haline getirmektedir.

Su İticiliği

Taşyünü , suya dayanıklı değildir.

Buhar Geçirgenliği

Taşyünü buhar geçirmekte, dolayısıyla nem binanın içinde tutunamamaktadır ki bu  bina ömrünü uzatmaktadır.

Kullanım Alanları

Granit, alüminyum, mermer veya cam cephe
kaplamalarında ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlar.

– Havalandırma yüzeylerinde yangın yalıtımı sağlar.

Uygulama

Ankraj ekipmanları sayesinde cephe yüzeylerinde taşıyıcı
profiller arasına uygulanır. Pimler sayesinde cephe
duvarına monte edilir.

https://www.feltbimarket.com/tasyunu-1364

https://www.feltbimarket.com/

dis_cephe_levhasi
dis_cephe_levhasi_teknik_tr
Talep Formu
close slider

E-posta ve telefonla bilgilendirilmeyi kabul ediyorum.*
Gizlilik Sözleşmesi'ni okudum onaylıyorum.*